Kristaus gimimas, B metai
Paveiksle "Kristaus gimimas" ankstyvojo Nyderlandų meno atstovas Gertgenas tot Sint Jansas apie šventąją naktį pasakoja vaizduodamas veidus šviesos ir tamsos žaisme. Dailininkas sujungia Jėzaus gimimo istoriją su giliu teologiniu Įsikūnijimo iš pirmojo Evangelijos pagal Joną skyriaus apmąstymu. Gertgenas tot Sint Jansas kloja simbolinę Jono kalbą ant pasakojimo apie Gimimą pasitelkdamas šviesą. Kūdikėlis Kristus spinduliuoja dangaus šviesą ant ėdžias supančių žmonių, tikrąją žmonių giminės šviesą, kuri išsklaido tamsą. Jėzaus spindėjimas nušviečia motinos Marijos ir Jį garbinančių angelų veidus. Tolėliau, fone, Jo šviesa perduodama per Žodį, džiugią žinią, kurią angelas atneša vos įžiūrimiems laukuose susirinkusiems piemenims. Šis angelas plazdena tiesiai virš ėdžių - pakeičia žvaigždę, kurią matome kituose Jėzaus gimimo paveiksluose, ir atspindi Kristaus šviesą lygiai taip pat kaip žvaigždė atspindi saulės šviesą.
Prie ėdžių susirinkę angelai nutapyti kaip vaikai - maldingai garbinančios mergaitės ramiais veidais. Jauni veidai, apšviesti Kristaus šviesos, kviečia mus į savo tarpą, priimti Kristų ir patirti, kad esame mylimi Dievo vaikai. Pirmoji iš mūsų tai padarė Marija, štai kodėl jos apšviestas veidas ir figūra šiame paveiksle labiausiai išsiskiria. Ji pirmoji pasakė "taip" Kristui ir visiškai atidavė Jam save.
Kokia galia duodama Dievo vaikams? Ši galia labiausiai pasireiškia silpnume, nusižeminime ir tarnavime - tai nėra dominavimas, priespauda ar fizinė jėga. Susirinkusieji prie ėdžių pasaulio akyse yra bejėgiškumo simboliai - piemenys, gyvenantys visuomenės paribyje, galvijai, nešantys tarnavimo žmonėms naštą, jaunų mergaičių veidai ir veidas vyro, kurio sužadėtinė tapo nėščia, bet jis liko jai ištikimas. Tai pas juos ateina Kristus pačiu bejėgiškiausiu pavidalu - kaip nuogas kūdikėlis, gulintis ėdžiose. Štai Žodis, kurio galia duoda mums gyvybę.
Parengta pagal Loyola Press