Aštuoni kovos su nepaguoda įrankiai
Nykusis Slėnis Kalifornijoje yra 25 000 ha saugoma pirmykštės gamtos teritorija netoli vienos gražiausių, mano manymu, pasaulio vietų - Tahau ežero. Tokį kontrastą gimtojoje valstijoje laikau savo dvasinio gyvenimo metafora: ką tik buvusi nuostabios vienybės su Dievu viršūnėje netrukus atsiduriu nevilties tarpeklyje. Nuo paguodos iki nepaguodos kartais ranka pasiekti.
Nykiajame slėnyje styro plikos uolos, masyvios granito formacijos, didžiuliame plote medžiai reti ir skurdūs. Čia puikiai jaučiasi įvairūs graužikai. Mieliau vaikštinėčiau kitur. Tas pats pasakytina ir apie nepaguodos laiką. Kai jis ateina, noriu būti kitur.
Keliauti per tyrus ilgu ir sunku. Reikia kantrybės, atkaklumo, ryžto, drąsos ir apsisprendimo - tų pačių dalykų, kurie praverčia patiriant dvasinę nykumą.
Įžengus į dvasinės nepaguodos dykumą, jokiu būdu nepulkite apgailestauti. Priešas to ir siekia: kad skųstumėtės dėl pūslių ir nuospaudų. Verčiau į kuprinę įsidėkite aštuonias kovos su nepaguoda priemones.
- Ryžtas. Nepaguodoje niekada nieko nekeiskite! Tai svarbiausias punktas. Nepaguoda nėra klinikinė depresija, nors simptomai ir žodžiai abiems apibūdinti atrodo panašūs. Nepaguoda yra tai, kas mus atitraukia nuo tikėjimo, vilties ir meilės, verčia matyti tik piktžoles, uosti kelio dulkes, norėti atsiskirti, jaustis išsekusiais, nemotyvuotais ar tiesiog pasipūtusiais.
- Daugiau maldos. Dvasinėje nepaguodoje tikrai nejaučiame noro daugiau melstis. Bet ir sunki, nuobodi malda nepaguodoje yra tarsi tvirta lazda, kuria galima pasiremti nelygiame reljefe.
- Žemėlapis. Su Dievo pagalba bus išėjimas. Peržvelgus maršrutą taip pat galima pastebėti, kaip čia patekome.
- Žibintuvėlis ir draugas. Susitikite su dvasios tėvu, aplankykite kaimyną, paskambinkite draugui ar pasikalbėkite su šeimos nariu apie tai, kas vyksta, užuot pasidavę pagundai atsiskirti. Kai paviešiname, tarsi apšviečiame kai kurias slaptas mintis ir jausmus, jie praranda dalį savo galios. Blogis mėgsta slėptis.
- Užrašai. Įšėję iš dykumos, mes aprašome savo patirtį. Tokiu būdu liekame nuolankūs ir pamatome, kaip greitai galime pasiklysti, kai manome, kad valdome padėtį. Melskitės apmąstydami patirtus išgyvenimus.
- Vanduo. Dalinkitės gertuve. Kaip ir paguodomis, kai jas patiriate: jos skirtos ne tik mums, bet ir bendruomenei. Atsidūrę prie upelio, papildykite vandens atsargas. Apsvarstykite, kaip elgsitės, kai pristigs vandens ir paguodos. Kaupkite jėgas, kai tik galite, kaip voverė kaupia atsargas žiemai.
- Dievo malonė. Mums gali tekti sau priminti, kad pakanka Dievo malonės, kuri visada prieinama. Gali atrodyti, kad išbaigėme paskutinį kantrybės lašą, bet malonė ją papildo. Nuostabu!
- Dėkingumas. Ačiū Dievui, kad nepaguoda netruks. Vis dar keliaudami, šlovinkime Dievą. Puikusis vaizdas į Tahau ežerą - jau už kitos viršūnės.
Parengta pagal IgnatianSpirituality.com