Didysis Ketvirtadienis, A metai
Bernhardo Štrigelio paveiksle "Kristus plauna mokiniams kojas" (apie 1520) pavaizduota Paskutinės Vakarienės scena. Matome Kristų ir apaštalus, susirinkusius aplink stalą, padengtą Velykų vakarienei - kepto ėriuko ir karčių žolelių likučiai byloja, kad jie šventė atminimo dieną, kaip įsakyta Pradžios knygoje. Nedidelė patalpa kuria artumo atmosferą, žmonės susėdę glaudžiai, vienas prie kito. Duonos gabalėliai, nedidelės lėkštės, peiliai ir taurė ant stalo netvarkingai išsimėtę - kaip liudijimas, kad susirinkusieji mėgaujasi maistu. Trupiniai - žmogaus prisilietimo ženklas - rodo aiškų susirinkusiųjų įsitraukimą ir dalyvavimą veiksme.
Kalbant apie veiksmą gilesne prasme, pirmame plane matome Kristų, plaunantį Petrui kojas. Nuo nešvaraus, nesutvarkyto po vaišių stalo Kristus mus kviečia prie kitokios nešvaros - dulkėtų ir nutrintų Petro pėdų, kojų pirštų, kuriuos jis droviai kiša iš po drabužio. Kristus, rodydamas gilią meilę, tarnystę ir artimą bendrystę, siekia Petro pėdų, kad jas nuplautų. Sukrėstas ir nusižeminęs Petras turi išmokti Mokytojo jam skirtą pamoką. Pėdos yra pati "varganiausia" mūsų kūno dalis, arčiausiai žemės, jos nuolat primena mums visišką nuolankumą - buvimą dulke. Petro pėdos beveik uždengtos, tačiau Jėzaus pėda visiškai matoma - tai rodo, jog Jis priima nuolankumą ir yra pasiryžęs eiti iki kryžiaus. Antrame plane nedrąsiai kyšo mylimojo mokinio Jono pėda, kone liečia ištiestą Jėzaus ranką - tai byloja apie jo ištikimybę ir pasitikėjimą Viešpačiu.
Štrigelis garsėja kaip dailininkas portretistas, todėl Kristaus, Petro, Jono ir Judo veidų išraiškos viską pasakoja be žodžių. Kad išryškintų prasmes, Štrigelis dar pasitelkia simbolių kalbą: peilių galiukai atsukti į taurę ant stalo, o geltonai vilkintis Judas, sėdintis kairėje, laiko taurę kaip būsimų kentėjimų ženklą, išgelbėjimo ir aukos taurės priminimą. Kiti rykai taip pat nėra beprasmiai. Dubuo prie Petro kojų, kaip ir lėkštė po ėriuko kepsniu, primena didelę pateną ir stiprina suvokimą, kad Eucharistijos esmė yra auka. Didįjį Ketvirtadienį šlovinkime Dievą įžvelgdami ir išgyvendami asmeninę meilę, nuolankumą, pasiaukojamą tarnystę ir auką. Ką Jums šiandien reiškia šie žodžiai?
Parengta pagal Loyola Press